Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Blog » Jak postawić wiatę śmietnikową zgodnie z przepisami?
Kontakt

Jak postawić wiatę śmietnikową zgodnie z przepisami?

Data dodania: 28-06-2021

Wiaty śmietnikowe służą do osłonięcia nieestetycznie wyglądających kontenerów na śmieci. Stanowią niezbędne wyposażenie nie tylko bloków i osiedli mieszkaniowych, ale również prywatnych posesji i ogrodów. Zwykle zamykane są na klucz, zadaszone, zintegrowane z furtką wejściową lub wbudowane w ogrodzenie. Powinny tworzyć spójną całość oraz chronić przed dostępem niepowołanych osób.

To praktyczne rozwiązanie, które zapewnia schludny wygląd działki i śmietnika oraz pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Jednak sposób budowy i ustawienia wiat śmietnikowych precyzyjnie regulują przepisy prawa, w tym prawa budowlanego. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o zakupie wiaty.

 

Wiata śmietnikowa a przepisy prawa

Obowiązujące przepisy prawa szczegółowo regulują odległości, które należy zachować podczas wyznaczania miejsca na kontenery i pojemniki na odpady stałe. Mówi o tym Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I tak wiata śmietnikowa powinna znajdować się:

  • 10 m – od okien i drzwi do budynków mieszkalnych, a także placów zabaw, miejsc rekreacyjnych oraz boisk dla dzieci i młodzieży,
  • 3 m – od granicy działki sąsiada (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiata styka z inną altaną śmietnikową na sąsiedniej działce).

Należy także pamiętać, że wiata śmietnikowa nie może stać dalej niż 80 metrów od najdalszego wejścia do budynku zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej czy mieszkania wielorodzinnego.

 

Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę wiaty śmietnikowej?

Najnowsze przepisy jasno wskazują, że przydomowa wiata śmietnikowa nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast zgłoszenie tego faktu konieczne jest jedynie w przypadku, gdy konstrukcja zajmuje powierzchnię większą niż 50 metrów kwadratowych (w przypadku altany śmietnikowej – 35 metrów kwadratowych), a liczba obiektów znajdujących się na działce, na której usytuowany jest budynek mieszkalny, nie przekracza dwóch na każde 1000 metrów kwadratowych posesji (500 metrów kwadratowych w przypadku altany śmietnikowej).


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu